• stars

2021’de En İyi 5 WhatsApp Alternatifi Uygulama [Gizlilik ve Güvenlik Açısından En İyileri]

180 ülkede 1 milyardan fazla kullanıcısı olan WhatsApp, dünyanın en sevilen mesajlaşma uygulamasıdır.

Facebook’un 2014 yılında WhatsApp’ı satın alması, gizlilik uzmanlarını ve güvenlik bilincine sahip kullanıcıları endişelendirdi. Sonuçta, Facebook ve üçüncü taraf uygulamaları, binlerce kullanıcının özel bilgilerinin sızdırılmasına neden olan birden fazla güvenlik ihlaline karışmıştı . Bununla birlikte, WhatsApp her zaman güvenli bir mesajlaşma hizmeti oluşturmaya ve sürdürmeye adanmış ayrı bir uygulama oldukları konusunda ısrar etti .

Bu değişmek üzere. Facebook kısa süre önce üç ayrı mesajlaşma platformunu birleştirmeyi düşündüklerini duyurdu. Onlar Facebook Messenger, WhatsApp, ve Instagram birleştirmeyi planlıyorlar üç ağlar arasında birbirlerine mesajla sayede kullanıcılar bireyin mesajı fonksiyonları.

Bir kaynak, mevcut planların üç platformda da uçtan uca şifrelemeyi içereceğini doğruladı. Bu teorik olarak Facebook Messenger ve Instagram’ı WhatsApp kadar güvenli hale getirir. Ancak bu, WhatsApp’ı diğer platformların standartlarına uygun hale getirerek çok daha az güvenli hale getirebilir.

WhatsApp’ın Güvenlik Açıkları

WhatsApp, uçtan uca şifreleme vaat ediyor – harika bir güvenlik özelliği. Ancak, şirketin ele alması gereken birkaç boşluk var.

Yasal sorumluluk reddi beyanı, “Facebook şirketler ailesinin bir parçası olarak WhatsApp , bu şirketler ailesinden bilgi alır ve bu şirketler ailesiyle bilgi paylaşır . Onlardan aldığımız bilgileri kullanabiliriz ve onlarla paylaştığımız bilgileri, Hizmetlerimizi ve sunduklarımızı işletmek, sağlamak, iyileştirmek, anlamak, özelleştirmek, desteklemek ve pazarlamak için kullanabilirler. ”

” Facebook ve Facebook ailesindeki diğer şirketler de ürün önerilerinde bulunmak gibi hizmetlerindeki deneyimlerinizi iyileştirmek için bizden alınan bilgileri kullanabilir .”

“Hizmetlerimizi sunmanın olağan akışı içinde kullanıcılarımızın mesajlarını saklamıyoruz. Ancak, hesap bilgilerinin bir parçası olarak eklemeye karar verirlerse, kullanıcılarımızın profil resmi, profil adı veya durum mesajı dahil olmak üzere kullanıcılarımızın hesap bilgilerini barındırıyoruz. ”

Kısacası, bu, mesajlarınız muhtemelen güvende olsa da, WhatsApp’ın kullanıcı verilerini özel sunucularda depoladığı anlamına gelir  Şirket bu bilgileri pazarlama amacıyla kullanabilir.

Dahası , sunucularında depolanan veriler , “sıra dışı” bir olay durumunda devlete verilebilir . Bilgisayar korsanları ayrıca WhatsApp sunucularına girebilir ve kullanıcıların telefon numaralarına ve hesap ayrıntılarına erişebilirler.

WhatsApp’a En İyi 5 Alternatif – Bu Uygulamalar Gizliliğinizi Korur ve Sizi Güvende Tutar

1. Sinyal

 

Signal ücretsizdir, güçlü şifrelemeye sahiptir ve tüm mobil platformlarda çalışır. Diğer çoğu mesajlaşma uygulaması gibi, Signal’in kullanımı gerçekten basittir . Ayrıca sesli ve görüntülü arama sunar, böylece WhatsApp’ı kaçırmazsınız.

Signal masaüstü yükleme dosyalarını içerir, böylece uygulamayı hem bilgisayarınızda hem de cep telefonunuzda kullanabilirsiniz.

Her mesaj şifrelenir, bu nedenle yalnızca gönderen ve alıcı bunları okuyabilir. Mesajlar bilgisayar korsanları tarafından tamamen okunamaz. Signal , uzmanların bunu test etmesine ve hataları bulmasına olanak tanıyan açık kaynaklı şifreleme kullanır . Bu, uygulamayı daha da güvenli hale getirir.

Kullanıcılar, otomatik silme için bir zaman aralığı ayarlayarak iletilerin kaybolmasına izin vermeyi seçebilirler . Bu, başka birinin telefonunuza erişimi olsa bile gizliliği garanti eder.

Sinyal  animasyonlu emojileri var değil. Ancak, cihazınızın emojilerini uygulamaya aktarabilirsiniz.

Artıları

 • Uçtan uca şifreleme
 • Açık kaynak şifreleme
 • Tüm büyük platformlarda mevcuttur
 • Kaybolan mesajlar

Eksileri

 • Animasyonlu emoji yok

Sıralama: 4.8 / 5

2. Threema

Threema tam bir mahremiyet vaat ediyor. Kişi listeleriniz ve grup bilgileriniz, uygulamada değil, yalnızca telefonunuzda saklanır. Mesajlar teslim edilir edilmez silinir. Ek olarak, bir telefon numarası yerine 8 basamaklı bir Threema Kimliği kullanarak kişilere bağlanarak gizliliğinizi daha da koruyabilirsiniz. Kişileri benzersiz QR kodlarıyla doğrulayabilirsiniz.

Threema, metinler, sesli aramalar, paylaşılan dosyalar ve grup sohbetleri dahil tüm mesaj türleri için uçtan uca şifreleme sağlar. Durum mesajlarınızı bile şifreler, böylece kimse gönderdiklerinizi takip edemez. Mesajlar yalnızca gönderen ve hedeflenen alıcı tarafından okunabilir.

Threema’yı tarayıcı içinde güvenle kullanabilirsiniz. WhatsApp gibi, uygulama biçimlendirme özelliklerinin yanı sıra konumlar ve dosyalar gönderiyor. WhatsApp’tan farklı olarak, kullanıcılar anketler oluşturabilir ve bireysel mesajlarda “beğenme” geri bildirimi bırakabilir. Hatta belirli sohbetleri gizleyebilir ve onları parola ile koruyabilirsiniz.

Threema, gizlilik yanlısı yasalarıyla tanınan İsviçre’de yerleşiktir.

Artıları

 • Telefon numarasına gerek yok
 • Kişiler QR kodlarıyla doğrulanabilir
 • Metin biçimlendirme özellikleri
 • Sohbetlerinizi parolayla koruyun

Eksileri

 • Ücretli uygulama

Sıralama: 4.6 / 5

3. Telgraf

200 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Telegram, WhatsApp’a popüler bir alternatiftir. Bulut tabanlı uygulama birden fazla platformda çalışır . WhatsApp’a benzer şekilde, birinin mesaj aldığını görmek için çift tıklama sistemi kullanır.

Uygulama , sesli aramalar için varsayılan uçtan uca şifreleme özelliğine sahiptir ve hiç kimsenin aramalarınızı dinlememesini sağlar. Ancak, depolamayı önlemek için mesaj şifrelemesinin manuel olarak açılması gerekir.

Signal gibi, Telegram da bir mesajı belirli bir süre sonra otomatik olarak silme yeteneği sunar. Ayrıca multimedya dosya paylaşımını da destekler.

Artıları:

 • Açık kaynaklı yazılım
 • Kullanıcı dostu platform
 • Bulut tabanlı, böylece malzemenizi asla kaybetmezsiniz

Eksileri:

 • Şifreleme varsayılan olarak değildir ve manuel olarak açılması gerekir
 • Eleştirilen kendi standart şifrelemesini oluşturdu

Sıralama: 4.5 / 5

4. Tel

Avrupa veri saklama yasalarıyla korunan Wire, uçtan uca şifrelemeye sahip güvenli bir mesajlaşma uygulamasıdır.  Ek destek ve özelliklerle ücretsiz kişisel hesaplar ve ücretli iş planları sunar . Wire, net ses ve görüntülü iletişimlere sahiptir.

Wire, 1: 1 ve grup ekran paylaşımı sunar. Ayrıca multimedya dosya paylaşımını ve ses filtrelemeyi de destekler . Tüm büyük platformlar için mevcut olan sekiz senkronize cihazdan hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

Metni kalın ve italik olarak biçimlendirebilir ve sohbetler içinde listeler oluşturabilirsiniz. Ayrıca , kolay paylaşım için dosya boyutlarını optimize edebilir ve daha fazla gizlilik için mesajları silmek üzere zamanlayıcılar ayarlayabilirsiniz.

Artıları

 • Güvenli sohbetler
 • Zamanlanmış mesajlar
 • Aynı anda 8 cihaz kullanabilme
 • Zengin konuşmalar

Eksileri

 • Ücretli uygulama

Sıralama: 4.4 / 5

5. Riot.IM

VoIP ve görüntülü aramanın yanı sıra mesajlar için uçtan uca şifrelemeyi destekler. Her kullanıcı benzersiz bir kimlik alır; bu kimlik, anonimliğinizi korumaya yardımcı olmak için telefon numarası yerine kullanılır.

Riot, açık kaynaklı yazılım üzerinde çalışıyor Kendi botlarına sahip olsa da, geliştiriciler kendi botlarını oluşturabilirler. Bu, kullanıcıların yazılımla etkileşime girmesini sağlayarak yazılımı daha çok yönlü ve güvenli hale getirir. Açık kaynak özellikleri, Riot’u kurumsal gruplardan çok geliştirici ekipleri için daha uygun hale getirir.

Riot’un konuşma odaları vardır ve kullanıcılar herhangi bir genel sohbet odasını ziyaret edebilir . Ayrıca bir bağlantıyla ziyaret edebileceğiniz özel odalar sunmaktadır.

Ek olarak, masaüstü istemcinin temiz ve kullanıcı dostu bir arayüzü vardır  ve uygulama yedi dilde mevcuttur. Ayrıca diğer uygulamalara bağlanmanıza da izin verir.

Artıları

 • Telefon numaraları yerine kullanıcı kimlikleri
 • Açık kaynaklı yazılım
 • Masaüstü istemcisini temizleyin
 • Yedi dilde mevcuttur

Eksileri

 • Şifreleme varsayılan olarak etkin değildir ve manuel olarak açılması gerekir

Sıralama: 4.2 / 5

Özel mesajlarınızın gizli kalmasını sağlamak istiyorsanız, WhatsApp’ı bırakıp bir alternatif bulmak isteyebilirsiniz. Yukarıda önerilen uygulamalar güçlü şifrelemeleri ile bilinir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol