HES kodu nedir, HES kodu nasıl alınır, telefondan SMS ile HES kodu nasıl gelir?

Corona virüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler kapsamında 15 büyük şehirde seyahat yasağı uygulaması uygulanıyordu. Yarın itibariyle (01.06.2020 )şehirler arası seyahat yasağı bitiyor; HES kodu olmayan vatandaşlar seyahatler edemeyecek.

Bu bilgi doğrultusunda ‘HES kodu nedir, ne işe yarar, HES kodu nasıl alınır?’ soruları günün en fazla araştırılan konu başlıkları arasında yer alıyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerden çıkarken, ister otobüsle ister trenle ister uçakla veya hususi arabanızla seyahat ederken Hayat Eve Sığar uygulamasından HES kodu almanız gerekiyor. Telefonunuza gelecek SMS ile birlikte seyahat edebileceksiniz. HES kodu SMS ile nasıl gelir? İşte son dakika haberinin detayları…

Aralarında Ankara, Gaziantep, İzmir ve İstanbul’un da bulunduğu büyükşehirlerde uygulanan hafta sonu sokağa çıkma yasağı ile şehirler arası sokağa çıkma yasağı sona erdi. Son dakika bilgisine göre HES kodu olmayan kişiler, şehirler arası seyahat edemeyecek. Eğer tren, otobüs veya uçakla yolculuk yapacaksanız SMS ile size gelen HES kodunu seyahat firması ile de paylaşacaksınız. HES kodu nedir? HES kodu sizin corona virüs riski taşıyıp taşımadığınızı hesaplayan bir sistem. HES kodu nasıl alınır? HES kodu almak da oldukça basit, akıllı telefonunuzdan ister AppStore isterseniz de Google Play’dan Hayat Eve Sığar uygulamasını indirmeniz gerekiyor. SMS olarak da HES koduna ulaşabilirsiniz.

HES KODU NEDİR, NASIL ALINIR?

Normaleşme planı doğrultusunda telefonlarınıza indirdiğiniz Hayat Eve Sığar uygulamasındaki HES kodu ile seyahat yapabileceksiniz. Şehirler arası seyahatlerde herhangi bir izin belgesine gerek yok, HES kodu yeterli olacak. Bu arada 18 yaşından küçükler de aileleriyle birlikte şehır dışına çıkabilecek, tatile gidebilecek. Telefonunuza indireceğiniz Hayat Eve Sığar uygulamasına girdikten sonra HES kodu alma seçeneğine tıklayarak kodu alabilirsiniz.

 

SMS İLE HES KODU NASIL ALINIR?

Öncelikle HES yazıp aralarında boşluk bırakarak, önce T.C kimlik numaranızı, daha sonra T.C kimlik numaranızdaki seri numarasının son 4 hanesini ve paylaşım süresini (gün sayısı) yazın ve 2023‘e SMS gönderin. 15 gün süreyle geçerli olacak HES kodunuz telefonunuza SMS olarak gelsin.

HES KODU NEDİR?

HES kodu, kontrollü sosyal hayat kapsamında, vatandaşların şehirler arası yolculuklarında, kurum ziyaretlerinde ya da bireysel iletişim gerektiren kamusal alanlarda Kovid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli şekilde paylaşmasına ve salgının takibine yarayan bir uygulama olacak.

Aygıt yöneticisi hata kodları ve anlamları

Eğer Aygıt yöneticinizde bir donanıma ilişkin hata kodunun ne anlama geldiğini merak ediyorsanız aşağıdaki listeden faydalanabilirsiniz. Böylece soruna ilişkin çözüme çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Code 1 : Sürücü yüklenmemiş, ayarlar ile ilgili sorun var. ( Sürücüyü Güncelleyin )

Code 3 : Bu aygıtın sürücüleri bozulmuş veya bellek yetersiz. ( Sürücüyü yeniden kurun ve belleğinizi arttırın)

Code 10 : Kayıt Defteri (Registry) bilgileri kayıp. ( Sürücüyü güncelleyin )

Code 12 : Aynı kaynak için iki farklı aygıt atanmış.( Aygıtlardan birini devre dışı bırakın )

Code 14 : Aygıt, bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı bekliyor. ( Bilgisayarı yeniden başlatın )

Code 16 : Aygıt ayarları yanlış yapılmış ya da eksik. ( Sürücüyü UPnP-test ile kontrol edin, sürücüyü elle kurun )

Code 18 : Sürücü silinmiş ya da üzerine yazılmış. ( Sürücüleri yeniden yükleyin )

Code 19 : Her aygıt için birden fazla servis tanımlanmış, alt kayıt anahtarları açılamıyor, servis sürücü isimlerini bulamıyor. ( Sürücüyü tekrar kurun ya da Windows’u “Bilinen son iyi yapılandırma” seçeneği ile tekrar başlatın.

Code 21 : Sürücü kaldırma tamamlanmadı. ( Bilgisayarı yeniden başlatın )

Code 22 : Aygıt devreden çıkartılmış. ( Aygıtı tekrar etkinleştirin )

Code 24 : Donanım hatalı ya da sökülmüş. ( Donanımı değiştirin ya da geri takın )

Code 28 : Sürücüler yüklenmemiş. ( Sürücüleri yükleyin )

Code 29 : Aygıt BIOS’tan kapatılmış. ( Aygıtı BIOS’tan etkinleştirin )

Code 31 : Sürücü kurulamıyor. ( Sürücüyü güncelleyin )

Code 32 : Bu aygıtın sürücü (hizmeti) Kayıt Defteri’nde devre dışı bırakılmış. ( Sürücüyü güncelleyin ya da yeniden yükleyin )

Code 33 : Donanım hatası. ( Aygıtı değiştirin ya da tamir edin )

Code 34 : Aygıt elle ayarlanmamış. ( Aygıt üzerindeki jumper’ları kontrol edin )

Code 35 : BIOS için kaynak atamalarının depolandığı Çok İşlemcili Sistem (MPS) tablosunda aygıtınız için bir girdi eksiktir ve güncelleştirilmesi gerekmektedir. ( Sistem satıcısından yeni bir BIOS alın )

Code 36 : Kesme isteği (IRQ) çevirisinde hata oluşmuş. ( BIOS altından IRQ ayırmalarının ayarlarını elle değiştirin.

Code 37 : Sürücü DriveEntry yordamından hata döndürmüştür. ( Sürücüyü kaldırın ve tekrar yükleyin )

Code 38 : Sürücünün önceki bir kopyası bellekte zaten yüklü. ( Bilgisayarı yeniden başlatın )

Code 39 : Windows sürücüyü bulamıyor. ( Sürücüyü tekrar yükleyin )

Code 40 : Kayıt Defteri altında geçersiz bilgi. ( Sürücüyü kaldırın ve yeniden yükleyin )

Code 41 : Sürücü yüklenmiş, ancak Windows Aygıtı bulamıyor. Tak ve Kullan özelliği olmayan aygıt. ( Sürücüyü kaldırın, aygıtı yükleyin ve sonra dananım değişikliklerini tara‘yı tıklayarak sürücüyü yeniden yükleyin.

Code 42 : Bir veri yolu sürücüsü hatalı biçimde aynı adlı alt öğeler oluşturmuş (veri yolu sürücü hatası), seri numaralı bir aygıt eski konumundan kaldırılmadan önce yeni konuma yerleştirilmiş.(Bilgisayarı yeniden başlatın veya ilgili aygıtlardan bir ya da ikisini kaldırın )

Code 43 : Sorun bildirildiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. ( Çözüm aygıta göre değişiklik gösterebilir. Sorunsuz bir sürücü için üretici ile bağlantıya geçin )

Code 44 : Bir uygulama ya da hizmet bu donanım aygıtını kapattı. ( Bilgisayarı yeniden başlatın )

Code 45 : Hatalı sürücü veya aygıt bilgisayara takılı değil. ( Çalışmayan sürücüyü kaldırın veya aygıtını bilgisayara yeniden bağlayın )

Code 46 : Sürücü testi “verifier.exe” başlatıldı. ( Verifier’i kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın )

Code 47 : Kullanıcı Güvenli Kaldırma uygulamasını kullanarak aygıtı kaldırmaya hazırlandı veya fiziksel bir çıkartma düğmesine bastı. ( Aygıtı söküp yeniden takın )

Code 48 : Hatalı sürücü. ( Güncelleştirilmiş bir sürücü alın )

Code 49 : Kayıt dosyası en büyük boyutuna ulaşmıştır. ( Kayıt dosyanızdaki gereksiz bilgileri temizleyin )

Code 50 : Windows bu aygıtın tüm özelliklerini kullanamıyor.Bu sorunu gidermek için bu cihazı yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Ancak, yeni bir sürücü için donanım üreticisine başvurmanızı öneririz.

Code 51 : Bu cihaz başlamak için başka bir cihazı veya cihazları beklemektedir. Bağlantılı cihazın neden başlamadığı araştırılmalıdır.

Code 52 : Windows bu aygıt için gerekli sürücüler için dijital imzayı doğrulayamıyor. Son zamanlarda yapılan bir donanım veya yazılım değişikliği, yanlış imzalanmış veya hasar görmüş veya bilinmeyen bir kaynaktan gelen kötü amaçlı bir yazılım olabilir.

Code 53 : Bu aygıt, bu önyükleme oturumu boyunca Windows çekirdek hata ayıklayıcısı tarafından kullanılmak üzere ayrıldı.Aygıtın normal şekilde başlamasına izin vermek için Windows çekirdek hata ayıklamasını devre dışı bırakın.

Code 54 : Bu, bir ACPI sıfırlama yöntemi yürütülürken atanan aralıklı bir sorun kodudur. Cihaz bir arıza nedeniyle asla yeniden başlamazsa, bu durumda takılı kalır ve sistem yeniden başlatılmalıdır. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Listenin ingilizce metnine Buradaki sayfadan ulaşabilirsiniz.

Amazon Fire Tv Stick 4K Medya Oynatıcı hakkında

Amazon Fire Tv Stick 4K Medya Oynatıcı

4K Ultra HD yayın için optimize edilmiş yeni bir Wi-Fi anten tasarımına sahip en güçlü 4K akış ortamı, oyun ve uygulamalar için diğer 4K akış ortam çubuklarından daha fazla depolama alanı sunar.

4 K Yayın Çubuğuyla Güçlü Deneyim

Sahip olduğu güçlü ve hızlı işlemcisi, 802.11ac Wi-fi desteği bunların yanı sıra yepyeni anten tasarımı sayesinde 4K yayın çubuğu emsalleri arasından sıyrılarak mükemmel bir akış deneyimi sunar.

İçerik Bulma Kolaylığı

Sağladığı zengin içerik seçenekleri arasında gezmek ve aranılan içeriği bulmak “Alexa” sesli sistemi sayesinde oldukça kolaylaştı. Yapılması gereken tek şey “ Alexa ( bulmak istediğiniz içerik her ne ise adını söylemek ) bul “ demek. İşte aradığınız içeriği bulmak artık bu kadar kolay hale geldi.

Daha Fazla Depolama Alanı

Kullandığınız uygulama ve oyunlar için depolama alanına ihtiyaç duyarsınız. Bu ihtiyaca uygun olarak ortam çubukları depolama alanı sunmaktadır. Fakat kullandığınız uygulama ve oyunlar için emsallerine göre en fazla depolama imkanını bu çubukta bulacaksınız.

Alexa Ses Kumandası

Her şeyi tek bir kumandayla yönetmenin kolaylığıyla tanışacaksınız. Hem uyumlu TV’nizi hem alıcınızı hem de ses çubuğunuzu tek yerden kontrol edebilir ses ve güç düğmeleriyle bunları yönetebilirsiniz. Aradığınız içerikleri Alexa sayesinde kolayca bulabilir ayrıca başlatıp durdurabilirsiniz. Sahip olduğunuz kontrol sayesinde izlemeye keyfinizi arttıracaksınız.

Mükemmel Görüntü Deneyimi

Dolby Vision, HLG, HDR10 ve HDR10 + teknolojileriyle gerçeği aratmayan capcanlı renkleri ve görüntüleri evinizde izleme deneyimini yaşayacaksınız. Sahip olduğu teknoloji sayesinde 60 fps’ye kadar 4K Ultra HD görüntünün etkileyici deneyimini yaşayabilirsiniz.

Sınır Tanımayan Eğlence

Yüzbinlerce içerik arasından istediğinizi kolayca bulup seçebilir izleme keyfinin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Amazon Fire Tv Stick 4K Kutu içinden çıkanlar

Amazon Fire Tv Stick 4K Özellikleri

Ev ve iş için İnternet Altyapı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türk Telekom, Türknet, Vodafone ve Turkcell SuperOnline internet altyapı sorgulama yöntemlerini  nasıl bakabilirim? Binanızda veya sokağınızda fiber altyapı olup olmadığını öğrenmek aslında çok basit. Gelin detaylara beraber bakalım.

Hepimizin hayalindeki fiber internet ağı ülkemizde hâlâ gelişme aşamasında ilerliyor. Firmalar Türkiye’nin dört bir yanına fiber internet hizmetini götürmeye devam ederken, özellikle büyük illerde çoğu bölgeye bu altyapı getirilmiş durumda. İnternet kullanıcıları ise bazen bu durumdan bir haber olabiliyorlar. Bu nedenle arada internet altyapı sorgulaması yapmanız gerekiyor.

İnternet altyapı sorgulama işlemi her firmada farklı bir şekilde yapılıyor. TürkNet, Turkcell SuperOnline, KabloNet gibi firmaların sorgulamaları internet sitelerinden yapılıyor. Türk Telekom ise genellikle yeni fiber altyapı getirilen bölgelerdeki kullanıcılarını, bir bilgilendirme mesajının ardından fiber internet hizmeti sunuyor. Ancak yine de sitesinden sorgulama yapabilirsiniz.

İnternet altyapısı nasıl sorgulanır?

Firmaların internet altyapı sorgulama sayfalarına yukarıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Altyapınızı sorgularken adresinizi doğru girdiğinizden emin olmalısınız. Çünkü bir sokak ve hatta bazen bir bina öncesinde bile altyapı durumu değişebiliyor. Bir başka sorgulama yöntemi ise müşteri hizmetlerini aramak. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle şu sıralar çok yoğunluk olduğu için internetten sorgulama en iyi seçenek diyebiliriz.

İnternet altyapısı nedir?

İnternet günümüzde hayatımızın her anında olan ve neredeyse olmazsa olmaz hale geldi. Yüksek hızlı internet isteyenler için de altyapıları büyük önem taşıyor. İnternet altyapısı aynı zamanda ne kadara kadar hız alabileceğinizi ve kullanabileceğiniz internet hızını da belirliyor. Bu nedenle firmalar müşterilerine hızlı internet vermek için fiber altyapılarını hızlı bir şekilde genişletiyor.
İnternet altyapılarını türlerine göre aslında futbol sahalarına da benzetebiliriz. ADSL bağlantıları toprak sahalar, VDSL çim sahalar ve Fiber altyapıyı da hibrit çime sahip futbol sahaları gibi düşünelim. Fiber altyapı şu an en hızlı internet olarak da biliniyor. Ondan sonra VDSL geliyor. ADSL ise şu an tercih edilmeyen bir internet altyapısı haline geldi. Saha ne kadar yeni ve gelişmiş olursa internetiniz o kadar hızlı oluyor.

ADSL, telefonlar üzerinden gelen bir internet türü. Bakır telefon hattından gelen internetin hızı evinizin merkeze uzaklığı, bina altyapınızın kalitesi gibi farklı durumlara göre değişebiliyor. Hızınız da zaten en fazla 24 Mbps olabiliyor. VDSL ise ADSL bağlantısına bağımlı gibi gözükse de yine farklı bir altyapı hizmeti kullanıyor. Evinizin yakınına çekilen bir hat ile VDSL hızlarını kullanabiliyorsunuz.

VDSL kullanmak için ayrıca bir de VDSL modem almanız gerekiyor. Şimdi gelelim herkesin merak ettiği ve istediği Fiber’e. Tüketicilerin sahip olabileceği en hızlı internet olan Fiber, 1 GBpS’ye kadar hız alabilmenizi sağlıyor. Bu internet türü için ayrı bir fiber optik kablo altyapısı kurulması gerekiyor.

VDSL internet nedir?

VDSL internet de ADSL gibi bakır kablolar üzerinden geliyor. Ancak aradaki fark, VDSL’in trafoları(kaynağı) evinize daha yakın bir yere kuruluyor. Yani aslında farklı bir altyapıdan geliyor da diyebiliriz. Bakır kabloların uzunluğu arttıkça dirençleri de artıyor. Bu da internet hızınızı doğrudan etkiliyor. Evinize yakın bir trafo sayesinde böylece kablo mesafesi kısalıyor ve bakır kablo üzerinden yüksek hızlı internet alabiliyorsunuz.

ADSL ve VDSL her ne kadar bakır kablo ile çalışsa da, VDSL için ayrı bir modem almanız gerekiyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ADSL’in maksimum hızı 24 Mbps, bu da VDSL modeme sahip olmazsanız, altyapınız ne olursa olsun bu hızı alırsınız anlamına geliyor. Birçok firma internet hizmetini sunarken zaten yanında modem seçeneği de getiriyor. Bu modemleri tercih edebilirsiniz.

Fiber internet altyapı başvurusu nasıl yapılır?

Binasında veya bulunduğu sokakta fiber altyapı olmayan kullanıcıların en çok merak ettikleri şeylerden biri de Fiber internet başvurusunun nasıl yapılacağı. Bu konuda tüketicilerin izleyebileceği farklı yollar maalesef bulunmuyor. Türk Telekom yeni Fiber altyapı getirilen bölgelerdeki müşterilerini genellikle otomatik olarak yüksek hızlı internete geçiriyor. Ek bir başvuru yapılmasına gerek olmuyor.

Turkcell SuperOnline’da ise durum biraz daha karışık. İnternette bazı tüketiciler apartmanlarında imza topladıklarını ve bunu bölge müdürlüklerine gönderdiklerini belirtiyorlar. Ancak SuperOnline müşteri hizmetleri üzerinden Fiber internet başvuru imkanı bulunmuyor. Genellikle Fiber altyapı getirilecek yerler çok daha önceden belirleniyor. Ancak siz yine de şansınızı bir deneyin deriz.

Genel olarak firmalar Fiber altyapı için herhangi bir başvuru almıyorlar. Yine de bölgenizden gelecek yoğun talep mutlaka ilgilerini çekecektir. Bu nedenle şansınızı artırmak amacıyla, oturduğunuz apartman ve çevresinden Fiber altyapının gelmesi için imza toplayabilirsiniz. Bunu da firmaların müşteri hizmetlerine veya bölge müdürlüklerine gönderebilirsiniz. Hatırlatmakta yarar var bu kesin bir yöntem değildir.

Alibaba’dan yapay zekaya 1.4 milyar dolar yatırım

Çin merkezli online alışveriş devi Alibaba Tmall Genie akıllı hoparlörünü daha donanımlı hale getirmek için yapay zekaya 1.4 milyar dolar (9.5 milyar TL) yatırım yapma kararı aldı.

Uluslararası haber ajansı Reuters’ta yer alan habere göre, şirket bu parayı Tmall Genie’ye daha fazla içerik eklemek ve özel teknolojiler geliştirmek için harcayacak. 

Akıllı hoparlör pazarında Xiaomi ve Baidu ile rekabet içerisinde olan Alibaba söz konusu hoparlörün ilk versiyonunu 2017 yılında piyasaya sürmüştü.

İngiltere’de faaliyet gösteren teknoloji analizi kuruluşu Canalys’in raporuna göre, Alibaba 2019’da 16.8 milyon akıllı hoparlör sevkiyatı gerçekleştirdi. 

Alibaba’nın bu alandaki en büyük rakiplerinden birisi olan bir başka Çin merkezli şirket olan Baidu ise  aynı dönemde 17.3 milyon adetle Alibaba’yı geride bıraktı.

Artık istemediğiniz kişiler size yanıt veremeyecek

Özellik sayesinde, size kimlerin yanıt verebileceğini seçeceksiniz. Dilerseniz, takipçiniz olmayan kullanıcılar sizin tweetlerinize yanıt veremeyecek.

Webtekno’nun haberine göre sosyal medya devi, attığı tweetlere istemediği yanıtlar gelmesinden sıkılan kullanıcıları için geliştirdiği yeni özelliğini yayınlıyor. Bugünden itibaren bu özelliğe kavuşan şanslı kullanıcılar yukarıdaki görselde de görebildiğiniz gibi attığı tweetlere kimlerin yanıt verebileceğini seçebilecek.

Attığınız tweetlere yanıt verebilecek olanlar ise üç kategoriye ayrılmış durumda: herkes, takip ettiğin kişiler, senin yanıt verdiğin kişiler.

Herkes varsayılan olarak gelecek. Kullanıcılar tweet’i atarken bu kategorilerden birini seçerek tweet’e kimlerin yanıt verebileceğine karar verebilecek.

Twitter Ürün Yönetimi Direktörü Suzanne Xie, yayınladığı blog yazısında tweete yanıt veremeyecek olan kişilerin tweetleri görüntüleyebileceğini, retweetleyebileceğini, yorumla birlikte retweetleyebileceğini ve beğenebileceğini ama tweet’e yanıt veremeyeceğini söyledi.

Şu an sınırlı sayıda kişi tarafından test edilen bu özellik ilerleyen günlerde herkesin kullanımına açılacak.

İnsan hücresinden fare embriyosu geliştirildi

CNN International’da yer alan habere göre, bilim insanları iki farklı hücre kullanarak melez bir embriyo elde ettiler.Elde edilen bu embriyoda hem insan hem de fare hücreleri bulunuyor.

Araştırmacılara göre, elde edilen bu embriyo bir hayvanda bugüne kadar kaydedilen en yüksek sayıda insan hücresine olma özelliğini barındırıyor.Bu durumun birçok hastalığın tedavisinde işe yarayabileceği belirtilirken Covid-19 tedavisinde de kullanılabileceği tahmin ediliyor.Araştırmacılar bulguları Science Advances dergisinde yayınladılar.

Araştırma ne anlama geliyor?
Buffalo Üniversitesi’nde Fizyoloji ve Biyofizik Profesörü Jian Feng, yapılan çalışmanın önemine dikkat çekerek bunun önümüzdeki dönemde hastalıkları tedavi etmek, yeni doku ve organlar üretmek için kullanılabileceğini söyledi.

Bu çalışmada, araştırmacılar ekibi gelişmekte olan fare embriyolarına 10 ila 12 insan kök hücresi enjekte etti. 17 gün içinde, bu kök hücreler insan kırmızı kan hücreleri ve göz hücreleri de dahil milyonlarca olgun hücreye dönüştü.Bir önceki araştırmacılar embriyodaki insan hücre oranını yüzde 0.1 olarak gerçekleştirmişti.

Outlook hafızasını yükseltme

Outlook hafızasını yükseltme ve Gönderme / Alma sırasında Outlook 0x8004060C hatasını çözümü olarakta yazımızı adlandırabiliriz.

Outlook “0x8004060C”, Outlook PST veri dosyasının varsayılan maksimum boyut sınırını aştığında çıkan bir hatadır. Bu hata outlook sürümüne göre değişir. Örneğin, Outlook 2007’de PST dosyasının maksimum boyut sınırı 20GB’dir. Bu sınıra ulaşılırsa, gönderim / alma işlemi sırasında

[email protected] – Alma ” hata bildirdi (0x8004060C): ‘Mesaj deposunun maksimum boyutuna ulaştığını bildiren bir bildirim hatası iletisi alırsınız. Bu mesaj deposundaki veri miktarını azaltın, artık ihtiyacınız olmayan bazı öğeleri seçin ve kalıcı olarak (SHIFT + DEL) silin. ”.

 

Outlookda çıkan 0x8004060C hatasını 2 yolla giderebiliriz.

 

Birinci yol,

Artık istemediğiniz ve çok yer kaplayan özellikle ekli dosyaları yüksek boyutta olan bazı e-posta iletilerini (SHIFT + DEL) kalıcı olarak silebilirsiniz.

İkinci ve uzun yok ise, Outlook mesaj deposu için yeni ve daha büyük bir maksimum boyut sınırı belirleyebilirsiniz.

İlk yol zaten outlook programı içinden kendizin yapabileceği bir seçenek olduğundan biz size ikinci yolu anlatmaya çalışacağız.

Outlook ileti deposu (.PST dosyası) için daha büyük bir maksimum sınırı Outllok sürümlerine göre (e Outlook 2003, 2007, 2010 veya 2013 )  belirleyebiliyoruz.

İlk yol zaten outlook programı içinden kendizin yapabileceği bir seçenek olduğundan biz size ikinci yolu anlatmaya çalışacağız.

 

İkinci Yol,

Outlook ileti deposu (.PST dosyası) için daha büyük bir maksimum sınırı Outllok sürümlerine göre (e Outlook 2003, 2007, 2010 veya 2013 )  belirleyebiliyoruz.

 

[infobox color=”#dd3333″]Peki Outlook’un PST deposu maksimum varsayılan boyut sınırı nasıl artırılır? Bu işlemleri yapmadan önce mutlaka önce Outlook’u kapatın.[/infobox]

 

Adım 1. Windows Kayıt Defteri aracılığıyla Outlook’un Message Store maksimum boyut sınırını arttıralım.
1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın: Bunu yapmak için :

RUN penceresini açmak için eşzamanlı olarak “Windows” + “R” tuşlarına basın.
“ÇALIŞTIR” penceresinde “Aç” kutusuna şunu yazın: regedit
Enter’a bas.
kayıt defteri düzenleyicisini aç

2. Windows kayıt defterinde, Outlook sürümünüze göre (sol bölmeden) aşağıdaki yoldan gidin:

Standart kullanıcılar için:

Outlook 2016: HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Office \ 16.0 \ Outlook \ PST
Outlook 2013: HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Office \ 15.0 \ Outlook \ PST
Outlook 2010: HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Office \ 14.0 \ Outlook \ PST
Outlook 2007: HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Office \ 12.0 \ Outlook \ PST
Outlook 2003: HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Office \ 11.0 \ Outlook \ PST

Domain Yöneticileri için: (Grup İlkesi)

Outlook 2016: HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Policies \ Microsoft \ Office \ 16.0 \ Outlook \ PST
Outlook 2013: HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Policies \ Microsoft \ Office \ 15.0 \ Outlook \ PST
Outlook 2010: HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Policies \ Microsoft \ Office \ 14.0 \ Outlook \ PST
Outlook 2007: HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Policies \ Microsoft \ Office \ 12.0 \ Outlook \ PST
Outlook 2003: HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Policies \ Microsoft \ Office \ 11.0 \ Outlook \ PST
Not: “PST” tuşu yoksa, Outlook tuşuna sağ tıklayıp Yeni> Anahtar’ı seçin. Yeni anahtarın adını verin: PST

 

3. PST tuşuna tıklayın ve bu iki (2) değeri bulmak için sağdaki bölüme girin:

MaxLargeFileSize
WarnLargeFileSize

[infobox color=”#dd3333″]Not: Yukarıdaki iki değer yoksa, sağ bölmedeki boş bir alana sağ tıklayın ve Yeni> DWORD Değeri’ni seçin. Yeni DWORD Değerine MaxLargeFileSize adını verin ve Enter’a basın. Ad: WarnLargeFileSize ile yeni bir DWORD değeri oluşturmak için aynı işlemi gerçekleştirin.[/infobox]

4. MaxLargeFileSize değerini açmak için çift tıklayın:

a. Ondalık’ı seçin.
b. Daha sonra Değer verisi: kutusuna aşağıdaki şekilde Outlook ileti deposu (PST dosyası) için yeni maksimum boyut sınırını yazın:

Outlook 2003 ve 2007 varsayılan ileti deposu maksimum sınırı 20 GB’dir, bu nedenle 20 GB üzerinde bir boyut belirtmeniz gerekir.
Outlook 2010 ve 2013 varsayılan ileti deposu maksimum sınırı 50 GB’dir, bu nedenle 50 GB üzerinde bir boyut belirtmeniz gerekir.
1GB = 1024MB, 10GB = 10240MB, 20GB = 20480, 40GB = 40960MB, 80GB = 81920 MB, vs.
Örneğin. Outlook 2010’u kullanırsanız, maksimum boyut sınırı 50GB’dir. Yani daha büyük bir boyut belirtmelisiniz, ör. 80GB. Bunu başarmak için, Değer verisi kutusuna “81920” numarasını (tırnak işaretleri olmadan) girmelisiniz.

c. Tamam’ı seçin.

Outlook.pst Max Büyük Dosya Boyutunu Ayarla

 

5. Daha sonra WarnLargeFileSize değerini açmak için çift tıklayın:

a. Ondalık’ı seçin.
b. Değer verisi: kutusuna, aşağıdakilere göre Outlook ileti deposu (PST dosyası) için yeni uyarı boyutu sınırını yazın:

Uyarı boyutu, daha önce girdiğiniz MaxLargeFileSize değerinin% 95’i olmalıdır.
Örneğin: “81920” değerini MaxLargeFileSize olarak girdiyseniz, WarnLargeFileSize değeri aşağıdaki gibi olmalıdır: 81920 X 95% = 77824.

c. Tamam’ı seçin.

6. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapatın.

7. Son olarak Outlook’u açın. Gönderme / alma 0x8004060C hatası gitmiş olmalı!

 

Takıldığınız yer olursa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

online olarak photo shop programlarını kullanın

Bazen resimleri normal hayatımızda editlemek gerekse de iş hayatımızda da gerekli oluyor, bu sebeple Photoshop programı yüklemek ve kullanımını anlamak zaman alabilir. benimde sık sık kullandığım siteleri sizlerle paylaşmak istedim. bu siteler sayesinde ister photo shop dosyalarını ve tüm resim formalarını açabilir ve editleyebilirsiniz.

hızlı, kullanışlı ve ücretsiz olması bu siteleri kullanmak için birinci sebep olabilir.

Online olarak Photo shop programını kullanabileçeğiniz siteler aşağıdadır.

[button url=”https://www.photopea.com/” target=”_blank” color=”#dd3333″ icon=”fa fa-home”]https://www.photopea.com/[/button]

ve

[button url=”https://pixlr.com/tr/x/” target=”_blank” color=”#dd3333″ icon=”fa fa-home”]https://pixlr.com/tr/x/[/button]

iyi çalışmalar

Eski iPhone modeli olan telefonlara güncelleme geldi

Elinizde iPhone 5S, iPhone 6, iPhone Plus ve eski bir iPad modeli bulunuyorsa telefonunuzun güncellemesini hemen kontrol edin. Apple, eski cihazları için iOS 12.4.7 güncellemesini aktif hale getirdi. Peki güncelleme beraberinde ne getiriyor?

Apple, sessiz sedasız iOS 12.4.7 güncellemesini kullanıcılarına sundu. Şirket, yeni cihazlarında iOS 13.4 güncellemesi ile yola devam ederken, henüz desteklemeyi sürdürdüğü eski cihazlarında ise iOS 12 güncellemelerini yapmayı sürdürüyor.

Ancak bu güncellemenin yeni bir özellik getirmediğini belirtelim. Güncelleme, eski iPhone ve iPad modellerine güvenlik yaması yapıyor ve yeni tehditlere karşı açıkları kapatıyor. 2013 yılında satışa sunulan iPhone 5S, iPhone 6, iPhone 6 Plus ve eski iPad modellerinden birini kullanıyorsanız Ayarlar altında hemen güncellemeyi indirebilirsiniz. Güncellemeyi, iTunes üzerinden de indirme şansınız bulunuyor.

Apple, güncellemenin bu cihazlara mutlaka yapılması gerektiğini ve kullanıcıların cihazlarını daha güvenli kullanabilmeleri için en kısa sürede güncellemeyi indirmelerini tavsiye ediyor.