Corona virüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler kapsamında 15 büyük şehirde seyahat yasağı uygulaması uygulanıyordu. Yarın itibariyle (01.06.2020 )şehirler arası seyahat yasağı bitiyor; HES kodu olmayan vatandaşlar seyahatler edemeyecek.

Bu bilgi doğrultusunda ‘HES kodu nedir, ne işe yarar, HES kodu nasıl alınır?’ soruları günün en fazla araştırılan konu başlıkları arasında yer alıyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerden çıkarken, ister otobüsle ister trenle ister uçakla veya hususi arabanızla seyahat ederken Hayat Eve Sığar uygulamasından HES kodu almanız gerekiyor. Telefonunuza gelecek SMS ile birlikte seyahat edebileceksiniz. HES kodu SMS ile nasıl gelir? İşte son dakika haberinin detayları…

Aralarında Ankara, Gaziantep, İzmir ve İstanbul’un da bulunduğu büyükşehirlerde uygulanan hafta sonu sokağa çıkma yasağı ile şehirler arası sokağa çıkma yasağı sona erdi. Son dakika bilgisine göre HES kodu olmayan kişiler, şehirler arası seyahat edemeyecek. Eğer tren, otobüs veya uçakla yolculuk yapacaksanız SMS ile size gelen HES kodunu seyahat firması ile de paylaşacaksınız. HES kodu nedir? HES kodu sizin corona virüs riski taşıyıp taşımadığınızı hesaplayan bir sistem. HES kodu nasıl alınır? HES kodu almak da oldukça basit, akıllı telefonunuzdan ister AppStore isterseniz de Google Play’dan Hayat Eve Sığar uygulamasını indirmeniz gerekiyor. SMS olarak da HES koduna ulaşabilirsiniz.

HES KODU NEDİR, NASIL ALINIR?

Normaleşme planı doğrultusunda telefonlarınıza indirdiğiniz Hayat Eve Sığar uygulamasındaki HES kodu ile seyahat yapabileceksiniz. Şehirler arası seyahatlerde herhangi bir izin belgesine gerek yok, HES kodu yeterli olacak. Bu arada 18 yaşından küçükler de aileleriyle birlikte şehır dışına çıkabilecek, tatile gidebilecek. Telefonunuza indireceğiniz Hayat Eve Sığar uygulamasına girdikten sonra HES kodu alma seçeneğine tıklayarak kodu alabilirsiniz.

 

SMS İLE HES KODU NASIL ALINIR?

Öncelikle HES yazıp aralarında boşluk bırakarak, önce T.C kimlik numaranızı, daha sonra T.C kimlik numaranızdaki seri numarasının son 4 hanesini ve paylaşım süresini (gün sayısı) yazın ve 2023‘e SMS gönderin. 15 gün süreyle geçerli olacak HES kodunuz telefonunuza SMS olarak gelsin.

HES KODU NEDİR?

HES kodu, kontrollü sosyal hayat kapsamında, vatandaşların şehirler arası yolculuklarında, kurum ziyaretlerinde ya da bireysel iletişim gerektiren kamusal alanlarda Kovid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli şekilde paylaşmasına ve salgının takibine yarayan bir uygulama olacak.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir