• stars

OEM, Retail, MAK Lisans Lisans Türleri Nedir?

Eğer bir Windows kopyası satın almayı düşündüyseniz mutlaka Windows 10 Pro OEM Lisans, Retail Lisans ve Dijital Lisans gibi kavramlar sıklıkla internette karşınıza çıkmıştır. Muhtemelen de bu ürünlerin fiyatlarının normal fiyatlara göre çok daha ucuz olduğunu görünce; araştırmaya başlayıp kendinizi burada buldunuz. Öncelikle bu makalemizde Retail, OEM ve MAK ürün lisanslama kavramlarını açıklayıp ardından bir diğer makalemizde internette satılan ucuz Windows lisansları güvenli mi, alınmalı mı gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız. Peki ilk olarak,

OEM Lisans Nedir ?

OEM Lisans en basit haliyle kurulan bilgisayar dışında farklı bir bilgisayara taşınamayan lisans türüdür. Yani normal durumlarda, OEM Lisans sadece satın almış olduğunuz bilgisayar ile kullanılır.

OEM (Original Equipment Manufacturer) Orijinal Ekipman Üreticisi anlamına gelir. OEM genellikle bilgisayar üreten şirketlere uygulanan bir terimdir. Bilgisayar üreticileri toplu halde alım yaptığı için kutusuz ürün olan OEM ürünleri tercih ederler. Bu yüzden teknoloji mağazalarından aldığınız bilgisayarlarda hazır kurulu Windows var ise, muhtemelen bu ürün OEM Lisansına sahiptir. Yani OEM Keyler yalnızca bilgisayar üreticilerine satılan bir lisans türüdür.

Windows’un OEM sürümlerinin özellikleri, aşağıdakilerin dışında Tam Lisans Perakende sürümleriyle yani kutulu Windows sürümleriyle aynıdır:

OEM Lisansları yüklediğiniz ilk bilgisayara bağlanır ve etkinleştirilir.
OEM Lisans türü, farklı bir model anakart yükseltme dışında tüm donanım yükseltmelerine izin verir.
OEM sürümlerine, Microsoft destek personelinden ücretsiz şekilde doğrudan destek sağlanmaz. Destek için bilgisayar üreticinize başvurmanız gereklidir.
OEM Lisansı, eski bir Windows işletim sisteminden doğrudan yükseltme yapmak için kullanılamaz.
Ayrıca unutmayın! Anakartı değiştirirseniz OEM lisansı devredilemez.

Retail Lisans Nedir?

retail-lisans-nedir
Retail Lisans Nedir? – Windows 10 Retail Sürüm
Retail yani perakende ürünleri, OEM Lisans türünün aksine, aynı anda olmamak şartıyla istediğiniz kadar farklı bilgisayarda kullanabilirsiniz. Teknoloji mağazalarından veya Microsoft Store üzerinden almış olduğunuz bu Windows sürümlerindeki lisans anahtarınız Retail Key olmaktadır. Üst taraftaki resimde de gördüğünüz gibi aslında Retail sürümler, kutulu sürüm olarak da bilinmektedir.

Retail lisans anahtarını kullandığınız bilgisayardan kaldırmanız şartıyla istediğiniz bilgisayara taşıyabilirsiniz.
Bu lisans türünde OEM lisansın aksine, bilgisayarınız üzerinde istediğiniz kadar donanım değişikliğine gidebilirsiniz.
Ayrıca Windows Retail lisans türünde, Microsoft tarafından ücretsiz teknik destek alabilirsiniz.
MAK Key Nedir? ( Volume MAK Lisans )
MAK Key, tek bir lisans anahtarı ile birden fazla cihazı etkinleştirmek için kullanılır. Bu lisans türü genelde bilgisayar sayıları fazla olan kurumlar tarafından tercih edilir.

MAK Key Nedir? Volume MAK Lisans Nedir?

MAK Key kullanılarak lisanslama işlemi yapılacak bilgisayar sayısı sınırlıdır. Lisanslama ihtiyacı olan kurum, Microsoft tarafından verilecek lisans anahtarını, kaç cihazda kullanacağını belirterek satın alma gerçekleştirir.

Örneğin 1000 adet cihazda kullanılmak için alınmış olan MAK Key, bu kullanım sayısı dışına çıkılması durumunda Windows lisansı Microsoft tarafından iptal edilebilir.

Kullandığınız Windows Lisansının türünü tespit etmek için Windows Lisans Türü Nasıl Öğrenilir? makalemizi okuyabilirsiniz.
Bunun dışında MAK Key kullanılarak etkinleştirilmiş bir Windows sürümünün kullanım açısından diğerlerinden bir farkı bulunmamaktadır. Volume MAK Lisanslarda;

Windows kalıcı olarak etkinleştirilir, cihaz sayısı aşılmadığı takdirde de bir problem yaşanmaz.
MAK Lisansı, OEM lisansındaki gibi anakart değişimi olmadığı takdirde istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.
Anakart değiştirdiğiniz takdirde yeniden etkinleştirme yapmanız gerekir ve Microsoft ile anlaşmış olduğunuz MAK Key kullanım sayınızdan 1 adet cihaz daha eksilir.
Bu makalemizde ” OEM Lisans Nedir, Retail Lisans Nedir, Volume MAK Lisans Nedir “ sorularının cevabını açık bir şekilde vermeye çalıştım. Konuyla alakalı sorularınız veya görüşleriniz varsa, yorum yazarak belirtirseniz çok sevinirim. Yeni bir makalede görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol